BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ežiukas Vilniuje

Įrašai su tema 'LukiskiuAikste'

Lukiškių aikštės reikalai vėl juda!

parašė: eziukassukedais · 2009-10-07 · 14 komentarai

Turėjau vilties, kad Lukiškių aikštės atnaujinimo projektas bus pajudintas, tačiau tikrai nesitikėjau, kad taip greitai!

Maniau, kad bus laukiama „geresnių laikų“, vėl skelbiamas konkursas, VĖL bus n projektų, į kurių didžiąją dalį bus baisoka ir pažiūrėti. Dabar situacija tokia: Vyriausybė šio objekto atnaujinimo reikalus apsiėmė tvarkyti pati. Sudaryta speciali grupė, kuri iki gruodžio 1 dienos turi pateikti pasiūlymus, kaip toliau vystyti šitą reikalą. Žinoma, dabar sunku nuspėti, kaip ten viskas vyks, bet tikrai nemanau, kad bus iš naujo skelbiamas tas pats konkursas (tik, sakykime, su griežtesnėmis sąlygomis). Manau bus vienas iš dviejų variantų:

  1. „Kartojamas“ antrasis turas, kuomet keletas pirmąsias vietas užėmusių autorių turės dar kartą patobulinti darbus pagal naujosios komisijos nurodymus;
  2. Skelbiamas konkursas, su visai naujomis nuostatomis ir kryptimis (gal net atsisakant raudų ir gailesčio tematikos), įtraukiant užsienio architektus/skulptorius. Asmeniškai šiam planui nepritarčiau, nes norėčiau, kad kovas už Lietuvos laisvę ir kurtų lietuviai :)

Matysime, kaip ten iš tikro bus! Labai daug priklauso nuo to, kas gi įtraukti į tą naująją komisiją. Sako, kad ir akademikai, ir architektai, ir istorikai. Tikėkimės eilinių „viską išmanančių“ valdininkėlių bus kuo mažiau…

Ką gi - laukiame gruodžio pirmosios ir tikimės, kad šįkart tai bus paskutinis bandymas atnaujinti vieną iš pagrindinių miesto aikščių!

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštės rekonstruoti nereikia - užteks paminklo

parašė: eziukassukedais · 2009-07-03 · 16 komentarai

Seime vėl pasigirdo kalbos apie Lukiškių aikštę. Šįkart kalbama nebe apie rekonstrukciją, o tiesiog statulos įkalimą.

Vienas Seimo narys:

Kviečiu miesto valdžią, o taip pat architektų, meno žmonių bendruomenę susiprasti, jog vienintelis dalykas, kurio laukia miestiečių bendruomenė ir net, pasakyčiau, kiekvienas lietuvis - tai didingas paminklas, įkūnijantis tikrąją tautos esmę, turintis tautai gilią egzistencinę prasmę.

Kalbama čia apie Vytį - tą patį, kuris mūsų herbe vaizduojamas. Aš tikrai pritarčiau šios figūris įamžinimui. Gal net neprieštaraučiau to padaryti Lukiškių aikštėje. Tačiau iš viso pranešimo spaudai galima pamanyti, kad siūloma pačios aikštės net nebetvarkyti. Tiesiog, pastatykime skulptūrą ir tiek.

Tuomet turiu klausimą: o kur apklausos rezultatai, teigiantys, kad vienintelis dalykas, kurio laukia miestiečių bendruomenė <…> - tai didingas paminklas ? Arba bent aiškiaregystės pažymėjimas? Nes aš tai turiu kiek kitokius apklausos rezultatus, kurie teigia, jog vilniečiai kaip tik nori projekto, kuriame aikštė rekonstruojama iš pagrindų, jai suteikiant lengvumo, funkcionalumo ir žalumos.

Kaip manot, ar verta spjauti į tuos rekonstrukcijos konkursus ir tiesiog pastatyti skulptūrą? Ar laukiam geresnių laikų ir skelbiam eilinį atnaujinimo konkursą?

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštė liks, kokia buvo

parašė: eziukassukedais · 2009-03-22 · 16 komentarai

OK, ežiukas papyko ir nusivylė. Damn! Lukiškių aikštės konkursas neįvyko. Taryba susirinko, pasitarė ir nusprendė, kad 2 metus vykęs konkursas nedavė jokių rezultatų, visi darbai niekam tikę ir kad aikštė laukusi sutvarkymo n metų, palauks dar. Ne veltui komisijos pirmininkas - konservatorius (sorry už politiškumą).

Situacija tokia: po dviejų atrankos etapų nuspręsta, kad „nėra nei vieno darbo, kuris atitiktų pirmai vietai keliamus kriterijus ir reikalavimus“. Viena iš galimų to priežasčių - per aukšti konkurso reikalavimai. Todėl priimtas paprasčiausias sprendimas: tiesiog paskelbkime konkursą neturinčiu nugalėtojo ir užmirškime. Tai rodo visišką komisijos abejingumą viešosioms erdvėms. Posėdžio metu net nesvarstyti galimi tolimesni žingsniai.

Beje, visgi „gerumo“ tvarka išdėliotos prizinės vietos ir pasidalinta premijomis. Pirma vieta neskirta (hehe, sutaupyta premija), nes nugalėtojo nėra, o kiti išsidėstė taip:
2) „Šarūno Kiaunės projektavimo
įmonės“ (arch. Š. Kiaunė, R. Raslavičius) darbas
3) „R.
Paleko architektūros studija“ (arch. R. Palekas, skulpt. T. Gutauskas,
A. Brazauskaitė, M. Zemlickaitė, A. Palekienė, B. Puzonas, G. T.
Gylytė, L. Sužiedelytė, M. Šiupšinskas, D. Zakaitė, M. Petrošius, A.
Barzda) projektas

Gerai Archata pastebėjo: lyginant su balsavimo internete rezultatais, matomas šioks toks nesutapimas. 1,75% patiko antrosios vietos projektas, o 60,1% - trečiosios vietos darbas.

Kokias išvadas darom? Kad komisija geriau už vilniečius supranta, kas šiems yra geriausia? Gal jaunieji vilniečiai kiek mažesnį prioritetą teikia memorialinei funkcijai, bet c’mon, ar tikrai santykis 1,75 su 60,1 yra logiškas?

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių a.: jamam projektą „Kelias“!

parašė: eziukassukedais · 2009-02-14 · 22 komentarai

Ketvirtadienį, pristatymo metu, galutinai supratau, kuris Lukiškių a. projektas turėtų būti įgyvendintas realybėje. Ir džiugu, kad tai ne tik mano, bet ir daugumos draugų bei, kaip rodo apklausa, blogo skaitytojų nuomonė. Buvau projekto „Kelias“ pristatyme - matosi, kad patys autoriai juo nuoširdžiai tiki ir siekia sukurti modernią, draugišką erdvę! Jamam!


Keli įspūdžiai iš pristatymo žurnalistams: skulptorius T. Gutauskas gan detaliai papasakojo apie žmonių sienos idėją. Išpjauti kontūrai - kaip Baltijos kelias, kaip inversija įamžinti žuvę žmonės. Skulptūra funkcionali: pro ją nesunkiai galima praeiti, o kai kuriose vietose - atsistoti ertmėje. Turistams smagu fotografuotis, o švenčių metu galima atkartoti Baltijos kelio grandinę. Kalbant apie estetiką, tai įdomūs apšvietimo sprendimai. Lempos kabės ant lynų, kurie bus įtempti tarp stulpų. Taip bandoma tolygiai apšviesti medžius, supančius aikštę ir ją lyg uždaryti, padaryti saugią. Taip pat daug apšvietimo ir centre. Skulptūroje apšvietimas irgi planuojamas, taigi žmogeliukų kontūrai švytės. Ir įdomiausia idėja - Aukų gatvėje (tarp Muzikos ir teatro akademijos bei KGB) pastatyti daug skirtingo aukščio metalinių stulpelių, ant kurių švenčių metu būtų dedamos žvakės. Tai ir puikus būdas miestiečius įtraukti į šventę, ir amžinosios ugnies simbolis…

Na, patys video pažėkit:

  Ežiuko YouTube kanalas

Beje, savivaldybės atstovai teigia, kad į visuomenės balsą svarstant projektus greičiausiai atsižvelgta nebus. WTF??? Aš taip nežaidžiu! Taigi nudžiugino ir tai, kad šio projekto autoriai ne tik deklaravo įsiklausymą į mūsų komentarus, bet jos ir įgyvendino: pvz. fontanas atsirado būtent dėl didelio noro iš vilniečių (jei pamenat, komentaruose jo trūkumas irgi išsakytas aktyviai).

Kaip jau minėjau, bent iš jaunų vilniečių pusės matosi stiprus palaikymas būtent šio projekto. Ir pikta dėl tokių savivaldybės pareiškimų. Todėl iš principo netylėsim. Gal kokį veiksmą suorganizuosim, kad rimčiau išreikštumėm savo poziciją. Jau yra šioks toks būrys draugų, „sergančių“ už projektą. Kas norit prisijungti - prašau pasisakykit!

Pakurta  Facebook grupė - prisijunkit!
Jei turit idėjų, kaip dar savo balsą išsakyti - dėstykit komentaruose, Facebook grupėje ar man asmeniškai el. paštu.

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštės konkursas: II etapo darbai [balsavimas]

parašė: eziukassukedais · 2009-02-10 · 19 komentarai

Pagaliau paviešinti antrojo Lukiškių aikštės konkurso etapo darbai. Labai trumpai apie pokyčius:


R. Paleko ARCH studija
Didžiausias pokytis - siena su iškirstomis žmonių figūromis sušvelninta, padarant ją vingiuota, žemesne. Dabar ji dar labiau primena Baltijos kelią… Tuo pačiu padidėjo reprezentacinė erdvė. Rekreacinė pusė pasidarė dar labiau liberali, organiškesnių formų, su kalniukais šonuose ir svarbiausia FONTANU!!! (pamenat, dar senosiose diskusijose buvo komentarai dėl fontano trūkumo - štai jis ir stovi. Ačiū!)
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas


Šarūno Kiaunės projektavimo įmonė
Projektas papildytas minimaliai.
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas


Arch. J.Anuškevičius, U. Krušinskienė, R. Puzinas, V. Izokaitis
Pokyčiai minimalūs, šiek tiek patvarkyta monumento teritorija.
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas


UAB “Jungtinės architektų dirbtuvės”
Vienas labiau pasikeitusių darbų. Deja, vistiek džiaugsmo nekeliantis. Vietoje obelisko dabar atsirado spyglys. Aukštas, nesikomponuojantis su aplinkiniais pastatais. Ir labai jau tolimas kovų už laisvę simboliui. Pati aikštė, nors ir mažiau centruota ir sovietinė, vistiek liko šalta ir tuščia…
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas


K.Antanėlis, D.Regelskis, V.E.Čekanauskas
Pagrindinis pokytis - šviesuliai. Idėja gal ir graži (nors simbolikos nedaug), tačiau realybėje atrodys gerokai kitaip. Kad spinduliai būtų bent kiek panašūs į vizualizacijoje matomus reiktų arba baisiai didelio taršos padidėjimo, arba rūko.
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas


UAB „Dviejų grupė“
Malonus papildymas - grindinys užsėjamas žole, o ne paliktas betonas. Daug jaukiau. Tačiau tai vistiek yra pieva su dauba vidury miesto. Na, atleiskite, tai puiki idėja, bet ne miesto centre? Ir kuo tai susiję su kovomis už laisvę? Beje, pridėtas ir požeminis atviras tunelis aplink aikštę. Įdomu, nes interaktyvu - galima įeiti, pasivaikščioti. Tačiau vėlgi, tai ne monumentas. Beje, labai panašu į Berlyno holokausto muziejų…
Daugiau foto

M.Maziliauskas ir UAB “P.A.R.Y.Ž.I.U.S.”
Betoninė duobė palikta, tik iš sustojimo pusės pridėtas pastatas, o šalia Muzikos ir Teatro akademijos pastatyta kažkas panašaus į skulptūrą - narvas.
Daugiau foto
Aiškinamasis raštas

———————————–

Taigi turime 7 projektus. Klausimas dabar vienas: kuris?!
Labai kviečiu juos peržiūrėti atidžiai. Nėra taip daug tos medžiagos tikrai :) Peržiūrėkit foto, permeskit aiškinraščius - dauguma jų neilgi. Kai jau veiks, nueikit į savivaldybę ir pirmame aukšte apžiūrėkite projektų maketus. Pabandykit pamąstyti apie aikštę ir kaip apie kovų už laisvę atminimo vietą, ir kaip rekreacinę erdvę, kurioje gera tiesiog pabūti ir pailsėti.
Kviečiu sudalyvauti balsavime. Tiesiog pažymėkit, kuris projektas, jūsų manymu, labiausiai tenkina miestiečių interesus ir atspindi kovas už laisvę? Apklausos langelis - dešinėje. Labai norisi išgirsti visų balsą, tad prašau nesikuklinti (RSS/mail prenumeratoriams - link į apklausą). Jei turit papildomų minčių, jos labai laukiamos komentaruose!

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštė: UAB „P.A.R.Y.Ž.I.U.S.“ darbas

parašė: eziukassukedais · 2009-01-24 · 8 komentarai

Iš visai visai paskutinis konkurso darbas. Galvojau prijungti prie projekto „Drobulė“, bet gal visgi atskirai įdėsiu. Taigi antras, labai panašus į „įspaudą“ (nors man labiau neša į duobę) siūlymas. Jį atsiuntė grupė, įmantriu pavadinimu P.A.R.Y.Ž.I.U.S. (Projektuojančių Architektų Ratas Ypatingų Žemiškų IdėjŲ Sprendimams), susidedanti iš solidžios komandos:
M. Maziliauskas
R. Gritėnas
O. Lozuraitytė
G. Jankauskas
D. Tamašauskas
A. Markauskaitė
Ž. Liandsbergis
K. Mikšys
D. Dainys

Aiškinamojo rašto nei man atsiuntė, nei į Architektų sąjungos puslapį neįdėjo, tai ką aš jums galiu pasakyti…
Kiek pamenu iš parodos, ant tų iškilimų bus iškaltos Lietuvai svarbios datos. Visas kitas interpretacijas palieku jums.

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštės projektai: be pavadinimo 2

parašė: eziukassukedais · 2009-01-24 · 9 komentarai

Paskutinis projektas Lukiškių konkurso apžvalgoje. Dar vienas be pavadinimo, atsiųstas K. Antanėlio, D. Regelskio ir V. E. Čekanausko. Ček zis out:

Aikštę iš visų pusių rėmina žaluma, gatvės ir esami statiniai: Šv.Jokūbo ir Pilypo bažnyčia, buvęs KGB, dabar Teismo pastatas su Genocido muziejumi, Muzikos akademija, vyriausybinės įstaigos, gyvenamieji būstai. Visa ši semantiškai turtinga istorinė-architektūrinė aplinka kelia aikštės rekonstrukcijai ypatingus reikalavimus.

Pagrindinis perkuriamos aikštės struktūrinis elementas - architektūrinė-skulptūrinė kompozicija “Laisvė”. Aikštės centre iškilusi “Laisvė” vizualiai susieja istorinėje atmintyje glūdinčias asociacijas - tai paminklas laisvės siekiančių žmonių gyvenimui ir gyvenimo atminimui. Laiko tėkmė išplauna įvykių detales, išblukina spalvas, tačiau praeitis su dabartimi siejasi kryžiaus simboliu. Naujai formuojama pagrindinė kvadratinė dalis išgrindžiama tamsios spalvos tašyto granito danga, kurioje šviesesniais ruožais išsiskiria pėsčiųjų takai. Medžiai išlieka, vejos ir želdiniai komponuojami pagal naują aikštės schemą. Pagrindinė aikštės dalis gali būti naudojama įvairiems visuomeniniams renginiams: iškilmingiems minėjimams, karių paradams, spektakliams, koncertams ir kitokiems susibūrimams.

Kompozicinė idėja grindžiama nesunkiai įžiūrimu pasikartojančiu T formos kryžiumi - aukos ir prisikėlimo kankinystė krikščionybės priešaušryje ir krikščionybės pradžia Lietuvoje. Taip vedama ašis rytų-vakarų kryptimi nuo Arkikatedros ir Trijų kryžių kalno iki Seimo rūmų. Iš skirtingų pusių šis lakoniškų formų statinys atsiveria vis naujomis reikšmėmis: kolonų ritmas, padvelkęs 1863 m. kartuvių šalčiu, atsisuka į mus triumfo arka, liudijančia laisvės pergalę prieš prievartą. Filosofinius apmąstymus apie gamtos amžinybę, gyvenimo ir mirties tęstinumą žadina aikštėje numatytas vandens telkinys, iš kurio kyla ir kuriame atsispindi vertikalių ritmas.


Archajiškos pasaulėjautos atspindžiai ir sąsajos su senąja lietuvių mitologija apjungia šį šiuolaikinės stilistikos kūrinį į skaidrią, permatomą visumą, neužgožiančią aplinkos nei savo formomis nei proporcijomis.

Į Lukiškių aikštės pertvarkymą žvelgiame kaip į ilgalaikės ekonominės naudos projektą. Turime galvoje ne tik būsimą aikštės panaudojimą įvairiems renginiams, jos aplinkos infrastruktūros sukursimą investicijoms palankią aplinką, bet ir galimybę panaudoti Lukiškių aikštės požeminę erdvę 1,200 vietų automobilių saugyklai įrengti bei viešam tualetui įrengti.

Tikimės, kad naujoji aikštė taip įaugs į vilniečių sąmonę, kad įprastu taps kvietimas “susitikime Lukiškių aikštėje”.

Labai graži idėja, kaip skulptūrą galima pritempti prie daugybės simbolių. Nors vaizdas iš viršaus ir šiek tiek neša į svastikos elementą (suprantu, kad toli, bet tokių asociacijų reiktų vengti), bet šiaip vaizdas gražus - yra net vandens. Tačiau trūksta to paties draugiškumo miestiečiui. Kur suoliukai? Kur erdvė atsipalaiduoti ir pabėgti nuo kasdienio triukšmo? Gal tai atsiras patobulintame darbe? Pamatysim…

P.S. Kadangi projektų aprašymus viešai diskusijai
atsiųsti teikėsi tik dvi komandos, tai šiam projekui medžiagą
imu iš architektų sąjungos puslapio.

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštės projektai: be pavadinimo

parašė: eziukassukedais · 2009-01-23 · 13 komentarai

Darbo autoriai: Arch. J.Anuškevičius, U. Krušinskienė, R. Puzinas, V. Izokaitis.
Deja, ši grupė net ir Architektų sąjungos puslapyje aiškinamojo rašto nepateikia. Įdedu bent vizualizacijas:

Imsiuos interpretuoti pats:
Aikštė visai gerai pritaikyta reprezentaciniams renginiams - didelė erdvė su didinga skulptūra už jos. Aplink - šlaitai, ant kurių gali susirinkti dideli kiekiai žiūrovų. Tačiau visgi yra du esminiai dalykai:
1) Neaiški statulos sąsaja su Laisve. Skulptūra didinga, gremėzdiška, bet tikrai nesisieja su kovomis už laisvę…
2) Aikštė visiškai nedraugiška miestiečiams ne švenčių metu - nėra nei vietos prisėsti, nei pasigrožėti, nei atsigaivinti prie fontano. Žodžiu, kaip viešoji erdvė ši aikštė visiškai netikusi.

Galima pridėti ir estetinį vaizdą aplink aikštę. Projekte vaizduojama, kad šlaitai yra užbaigiami statmenomis sienomis. Taigi teritorija pasidaro uždara, grėsminga ir iš šonų neprieinama. Neestetiška!

Nežinau, man apskritai šis darbas kvepia pasityčiojimu…

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštė: „Š. Kiaunės projektavimo įmonės“ darbas

parašė: eziukassukedais · 2009-01-22 · 4 komentarai

Ketvirtasis projektas - Šarūno Kiaunės projektavimo įmonės kūrybos rezultatas:

Lukiškių aikštė – neatsiejama Vilniaus centro dalis. Ji aiškios formos, apjuosta griežtu medžių masyvu. Svarbi aikštės erdvės dominantė yra šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčia. Tačiau dėl hipertrofuoto dydžio aikštė yra nejauki, kelianti izoliacijos jausmą nebūdingą centro aplinkai. Projekte siūloma Lukiškių aikštę vystyti kaip jau susiformavusią Gedimino prospekto ašies sudėtinę dalį, paryškinant šios miesto vietos reikšmingumą. Lukiškių aikštė projektuojama kaip reprezentacinė valstybės aikštė.
Siekiant vizualiai keisti didžiulę aikštės erdvę aikštė skaidoma į dvi aiškias zonas – reprezentacinę ir visuomeninę . Lukiškių aikštės erdvė, prakertant dalį medžių masyvo, apjungiama su šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios vizualine erdve. Šalia bažnyčios formuojama nauja bažnyčios aikštė.


Reprezentacinė aikštės dalis – lygiagreti Gedimino prospektui, ten kur didžiausias žmonių srautas. Ši zona tarsi „parteris“, natūraliai perauganti iš Gedimino prospekto. Ji skirta valstybiniams ir visuomeniniams renginiams – valstybinės reikšmės ceremonialams, švenčių renginiams, mitingams. Reprezentacinėje dalyje siūlomas memorialinis akcentas – „Laisvės kelias“ – kaip simbolis, atspindintis visą lietuvių tautos nueitą kelią siekiant laisvės.

Laisvė, tai tautos siekiamybė, nuolatinė kelionė su istorijos posūkiais, lūžio taškais, proveržiais, kova ir pergalėmis. Tai tautos „kelias“ – ilgas, sunkus, tačiau ryžtingai kylantis link tikslo – laisvės.

Skulptūrinė kompozicija „Laisvės kelias“ prasideda reprezentacinės aikštės dalies grindinyje – lygiagrečiai Gedimino prospektui. Skulptūrinė kompozicija kildama nuo grindinio, keisdama „kelio“ posūkių kampus, formuodama lūžtančias plokštumas, simbolizuoja istorijos lūžio taškus, laisvės siekius. Kompozicija pabaigiama ryžtinga vertikale („obelisku“) – įprasminančia pasiektą tikslą.
„Laisvės kelio“ - reprezentacinės aikštės „kelio“ tąsos - medžiaga – tašyto granito plokštės. Ant lūžtančių „kelio“ plokštumų įprasminta tautos istorija (bareljefinėmis kompozicijomis). „Laisvės kelias“ galėtų įamžinti ir vieną svarbiausių Lietuvai įvykių „Baltijos kelią“. („Laisvės kelio“ detalesnė meninė išraiška turėtų būti sprendžiama sekančiame projektavimo etape).Visuomeninei paskirčiai skirta didesnė aikštės dalis – apribota medžių masyvu. Ją kerta funkcionalūs takai, įsiliejantys į „parterį“. Horizontalioje aikštės plokštumoje dominuoja gazono žaluma. Suoliukai išdėstomi aikštės perimetru, palei medžių juostas. Bendras aikštės apšvietimas formuojamas stipriu apšvietimu išryškinant medžių masyvą. „Parterio“ aikštė ir „Laisvės kelio“ vertikalė apšviečiami šviestuvais išdėstytais Gedimino prospekto zonoje.

Šalia šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios formuojama nauja dviejų lygių aikštė, erdviškai atitinkanti pastato dydį. Viršutinė terasa - priešais bažnyčią (esamų alt. lygyje), žemesnioji – Lukiškių aikštės lygyje. Dviejų lygių lūžio liniją atkartoja lenkta senoji sklypo riba. Nauja aikštė, prakirtus dalį medžių masyvo vizualiai įsilieja į Lukiškių aikštės erdvę, papildydama ją nauja kompozicine jungtimi. Aikštėje skirta vieta sukilimo dalyvių memorialinei lentai įrengti.

Šiame projekte man labiausiai trūksta išskirtinumo. Aikštė - paprasčiausia pieva su takais ir išskirta erdve renginiams. Skulptūra gal ir įdomios įgyvendinimo idėjos, bet atrodytų per daug primityviai ir nepanašu, kad būtų aiški simbolika be atskiro paaiškinimo. Belieka tikėtis, kad antram etapui bus pateikta kas nors gyvesnio…

P.S. Kadangi projektų aprašymus viešai diskusijai
atsiųsti teikėsi tik dvi komandos, tai šiam projekui medžiagą
imu iš architektų sąjungos puslapio.

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste

Lukiškių aikštė: „Jungtinių architektų dirbtuvių“ projektas

parašė: eziukassukedais · 2009-01-21 · 12 komentarai

Trečias darbas - „Jungtinių architektų dirbtuvių“ projektas.

Lukiškių aikštės suplanavimo ir simbolio 'Laisvė' sukūrimo konkursas sudarė galimybę plačiau panagrinėti aikštės situaciją sostinės visos centrinės dalies (Naujamiesčio) kontekste.

Baigiama formuoti platuminės krypties erdvinė ir funkcinė kompozicinė ašis kairiajame Neries krante, Gedimino pr. aplinkoje. Lieka sutvarkyti Lukiškių aikštę ir Katedros – Valdovų rūmų aplinką.

Kuriama nauja meridianinės krypties kompozicinė–erdvinė ir vizualių ryšių ašis – nuo Pamėnkalnio su Tautos namais, Lukiškių aikšte su simboliu 'Laisvė', Baltojo tilto teritorija ir 'architektūrine kalva' bei Europos aikšte dešiniajame Neries krante.

Lukškių aikštė yra reikšmingiausioje vietoje šių erdvinių-kompozicinių ryšių sankirtoje.Pėsčiųjų ryšiaiAktualu pagerinti pėsčiųjų ryšius tarp viršutinės Naujamiesčio terasos (Pamėnkalnio +138 m) ir Gedimino pr. Lukiškių aikštės rajone (+101 m). Pastačius Tautos namus Pamėnkalnyje ir įrengus patogų mechanizuatą (eskalatorių ir liftų) pėsčiųjų ryšį su Lukiškių aikšte iš esmės čia gerinamaspėsčiųjų eismas. Aukų gatvė ir Lukiškių aikštė tampa judria pėsčiųjų srautų paskirstymo vieta.

Pasikeistų Aukų gatvės įvaizdis. Pėsčiųjų traktas į Pamėnkalnio Tautos namų kompleksą laiptais ir estakada įrėminta abiejose gatvės pusėse numatomais priestatais kuriuose siūloma įrengti Lietuvos šeimų terminalus. Priestatai padėtų suformuoti aiškesnius Aukų g-vės erdvinio kanalo kontūrus.Aikštės multifunkciškas sprendinysFunkciškai pagrįsta įstrižų takų sistema suformuoja trikampę grįstą aikštės dalį, kuri skirta memorialinei, reprezentacinei ir visuomeninei funkcijai. Simbolio 'Laivė' oficialioji erdvė apribota karpomų medelių žiedu nuo vejos, kuri skirta laisvai ilsėtis, vaikams žaisti. Ramiam poilsiui ir pasivaikščiojimams skirtas medžiais apaugintas aikštės perimetras. Trikampė aikštė patogi iškilmingiems proginiams renginiams, koncertams ir paradams rengti. Taipogi ir rekreacijai. Aikštės kampuose prie Gedimino prospekto numatytos kavinės su lauko staliukais vasarą. Suplanuoti dideli erdviniai fontanai. Tai irgi suteiks aikštei kasdieninio patrauklumo ir atraktyvumo. Planuojami parteriniai pulsuojantys fontanėliai, keičiantys vandens srovės intensyvumą ir ritmą visoje aikštėje.Aikštės apšvietimasTakai ir takeliai apšviečiami parteriniais šviestuvais. Grįstos aikštės konturo perimetru išdėstyti švietuvai. Per pulsuojančius fontanėlius šviečia visas aikštės parteris. Stipriai apšviesti didieji fontanai. Parteriniais šviestuvais pašviečiamos medžių lajos. 'Laisvės' obeliskas pašviečiamas iš specialiai įrengtų apšvietimo vietų naudojant ir lazerinį apšvietimą.Skulptūrinė dalisMūsų projekto siekinys – Lietuvos valstybės atgimimą ir proveržį į laisvę perteikti paprastomis ir saikingomis meninėmis priemonėmis, kuo visada pasižymėjo tikroji liaudies kūryba. Pagrindinis akcentas – obeliskas. Obeliską sudaro dvi skirtingų medžiagų kompozicinės dalys:

1. Apatinė, nukirstoji obelisko dalis – 'kamienas'. Tai didingos Lietuvos valstybės istorijos ir tragiško valstybingumo praradimo įvaizdis.

2. Iš nukirstosios obelisko dalies išauga antroji kompozicinė dalis – 'ūglis'. Tai tautos gyvybinės jėgos, kylančios iš pačių istorijos gelmių,- išreikštos jauno ąžuolo ūglio, besistiebiančio saulės link simboliu, -įvaizdis. Šiuo motyvu sukuriama paminklo kompozicijos kulminacija.

Obelsiko dalių tarpusavio dermė ir kontrastas kuria išraiškingą paminklo visumą, įtaigiai prabylančią apie Lietuvos istorijos kolizijas, Atgimimą ir Laisvę.

Pminklo aukštis: 37 metrai.

Medžiagos: granitas, bronza, auksavimas.

Fontanų idėja - šaunu. Tačiau ta pompastika, galia ir didybė - neveža. Visiškai nesinori sovietinio stiliaus išcentruotos aikštės su basliu viduryje. Trūksta - atvirkščiai - draugiškos praeiviui, paprastos ir šiltos aikštės. Tokios, kurioje gali nesivaržydamas prisėsti ir parelaksuoti. O čia viskas per daug sterilu ir geometriška - galbūt bus gražu praeinant pasigrožėti fontanais, bet ne daugiau…

P.S. Kadangi projektų aprašymus viešai diskusijai atsiųsti teikėsi tik dvi komandos, tai pradedant šiuo projektu medžiagą imu iš architektų sąjungos puslapio - iš ten ir tekstai, ir iliustracijos.

Rodyk draugams

Temos: LukiskiuAikste