BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ežiukas Vilniuje

Vilnius - prie jūros. Bus?

parašė: eziukassukedais · 2009-12-22 · 13 komentarai

Kopenhagoje įvyko klimato kaitos konferencija COP15. Jungtinių Tautų narės susirinko ir apsvarstė, kaip reiktų gyventi po 2012, kad kuo mažiau kenktume savo aplinkai. Priimta daug įsipareigojimų ir nutarimų. Štai Lietuva, kartu su visa ES, nusprendė savo išmetamų dujų kiekį sumažinti bent 20%.

Globalūs veiksmai ir susitarimai, žinoma, yra puiku, bet kaip sako think global, act local. štai keli įdomūs dalykai, įvykę pačioje Kopenhagoje, konferencijos metu:

Kai didieji Europos miestai pratina savo gyventojus prie dviračių ir įrenginėja jiems nuomos punktus, Kopenhaga pristato energiją gaminantį dviratį. Rato sukimo energija verčiama į elektros. Taip bevažiuojant galima pakrauti kompiuterį, telefoną ar dar ką širdis geidžia. Į komplektą įeina ir milijonas kitų funkcijų, kaip nuvažiuotų kilometrų skaičiavimas, dalinimasis maršrutais ir t.t. Na, bet čia jau nieko labai naujo. Žėkit:

Antras įdomus dalykas, kad pasnigus Kopenhagoje, nuo šiol dviračių takai bus nuvalomi greičiau už automobilių gatves. Nepasakyčiau, kad tai kažkoks stebuklingas sprendimas. Taip pat nemanau, kad jei dviračių takų valytojai užstabdys, tai kelininkai specialiai stovės ir lauks, kol pirmieji atliks savo darbą. Tiesiog tai rodo miesto galvų požiūrį į dviratininką: kaip prioritetinės transporto priemonės vairuotoją, kurį reikia gerbti. KADA TAI DAŠUS VILNIAUS VALDŽIAI?????

To paties renginio proga buvo ištirtas ir visų Europos miestų oro kokybė. Pagal bendrą indeksą esame 13-i, o pagal vieną iš parametrų - švarumą - pirmi! Tačiau džiaugtis galėsime neilgai, nes ypatingai blogai pasirodėme CO2 emisijos kategorijoje. Taigi dar kartą: dviračiai dviračiai dviračiai! (Beje, motociklas - ne dviratis, pone Navickai).

Žinoma, kaip ir kiekvieno politinio renginio metu, atsiranda opozicija. Šįkart susirinko didelis būrys protestuotojų, teigiančių, kad COP greičiau jau skatina vartojimą (ragindama pirkti naują, taupesnę techniką) vietoj to, kad mažintų jį. Daugiau argumentų ir pavyzdžių - vienos aktyvistės užrašuose.

Visada svajojau gyventi prie jūros. Bet iš Vilniaus kraustytis irgi nenoriu. Tad gal visai smagu bus, jei Baltijos jūros lygis pakils iki tiek, kad pasiektų Vilnių? :) Juokai juokais, bet besikeičiantį klimatą bent jau aš jaučiu stipriai. Kaip mažinti mūsų sukuriamas pasekmes - jau kitas klausimas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: Kita
žymės: , , ,



13 komentarai ↓

 •   Martynas // 2009-12-22 @ 02:55

  Labas. Patariu pasiskaityt knygą Michael Crichton - Baimės būsena. Nesvarbu kad romanas, bet faktai iš tikrų ir patikimų šaltinių.

 •   dienamiegok // 2009-12-22 @ 03:28

  Kaip Kaune solidūs dėdės ir solidžios tetos žiūrėjo dviračių takų infrastruktūrą, kūrė vizijas ir t.t., tai visi sušoko į automobilį ir važiavo dviračių takų kryptimi. Vat ir skirtumas požiūrio. Poto sako, kad nerado kur dviračio išsinuomuoti. Interneto kursų turbūt irgi nerado..

  Kad ir iš bėdos paimkim tuos pačius motorolerius.. Visoj Vakarų Europoj automobilių vairuotojai stengiasi kuo kairiau važiuoti savo jusota, kad dešine motoroleristai galėtų pravažiuot, o lietuvoj tai nulis kultūros, dar yra nepatenkintų, kaip jie važinėja..

  O dviračiai su el. generatoriumi - jėga.

 •   Dali.us // 2009-12-22 @ 09:08

  Jei motoroleriai vazinetu kulturingai.. vairuotojai i juos reaguotu pakanciau, bet kai motoroleriai vazineja nesilaikydami jokiu taisykliu, tai bent jau as stengiuosi kad jie bent jau pries mane neuzlystu.
  Del kaires puses laikymosi irgi absurdas. Nevazineja pas mus motoroleriai palei krasta.. (nebent kamstyje) o shiaip laikosi vaziuojamos dalies vidurio (viena is priezasciu kad pas mus desineje puse labai jau daug duobiu ir suliniu dangciu)

  O kodel visi tais generatoriais taip zavisi nesuprantu. Galbut naudinga i pakalne vaziuojant.. kad surinkti stabdymo jega. Lygioj gatvej tai papildomas raumenu jegos vertimas elektra…

 •   sypsnis // 2009-12-22 @ 12:46

  Aš irgi visai norėčiau jūros prie Vilniaus, bet kad nei velnio nešiltėja.. Vidutinė metinė temperatūra Vilniuj per nepriklausomybės laikotarpį:
  7,7 6,7 5,3 6,3 6,4 7,6 7,8 6,6 7,6 6,5 6,3 6,7 7,1 7,7 7,9
  Beje, o kaip tu jauti klimato kaitą?

 •   Karvė // 2009-12-22 @ 15:27

  Aš irgi norėčiau užduoti klausimą Ežiukui, kaip tu jauti klimato kaitą? Esi tiksliukas, todėl siūlau pasidomėti pirmiausia tuo, ką apie tai kalba mokslininkai, o tik po to, ką mala politikai…

 •   lunas // 2009-12-22 @ 15:27

  Yra nejaucianciu atsilimo? sveikinu. Paprasciausias rodiklis - dienu su sniego danga rodiklis. Arba kad ir salciu buvimas. Mano tevu vaikysteje sniego danga siekdavo 2m. Siuo metu jei pasiekia 50cm tai jau buna rekordas.

 •   epicu // 2009-12-22 @ 17:08

  O tai jūs žemės cikliškumus matuojat remdamiesi žmonių gyvenimo ciklu? Biški gal atskaitos taškas ne tas? :]

 •   Adomas // 2009-12-22 @ 21:16

  Tiesiog pastaba - Kopenhagoje iš esmės nebuvo nieko nuspręsta, jokie įpareigojantys susitarimai priimti nebuvo. ES 20/20 tikslas galioja jau seniai.

 •   Martynas // 2009-12-22 @ 22:41

  Kopenhagoj kazkas buvo nuspresta. Parasytas susitarimas kad iki 2010 sausio 31d protokola norincios pasirasyti salys turi paskelbti savo emisiju mazinimo tikslius skaicius. Taip pat finansavimo mechanizmai. Iki ‘12 metu - 30 mlrd dol, iki ‘50 metu - 100 mlrd. Manau sioks toks susitarimas pasiektas?

 •   tiesa pasakius // 2009-12-22 @ 23:24

  Susitarimo Kopenhagoje deja pasiekta jokio nebuvo, nebent jei jonas susitare su petru kad ju karves maziau valgys ir bezdes jus irgi skaitote susitarimu. Nera jokiu teisiniu priemoniu, jokiu realiu isipareigojim, tik planai, norai ir pan. Dviraciai kraunantys telefonus be abejo irgi cool, bet ar tai nebus lazda su 2 galais, kad medziagos ir akumuliatoriai, kraunami tokiu budu susideves zymiai greiciau ir jas reiks vezti i savartyna. Ir dar, del Michael Crichton - Baimės būsena tai panasaus lygio veikalas kaip Dan Brown kuriniai, kurie su tiesa turi tiek pat bendro kiek as su marsieciais, klimatas syla, ir syla ne tik del bedriniu reiskiniu, kaip zemes ir saules aktyvumo ciklai ir pan (galite pasidometi astrnomijos ir geologijos veikalais ta tema, o ne skaityti romaniukscius ir jais tiketi) bet net didziaja dalimi del zmoniu veiklos, kas zemeje anglejo ir “naftejo” milijardus metu, mes paleidom i atmosfera maziau nei per 100, ir nei musu biosfera nei atmosfera neatlaiko tokio kruvio, todel reik kuo skubiau veikti visomis imanomomis aplinkosaugos kryptimis, naikinant tiek priezastis tiek ir pasekmes.

 •   Žygimantas // 2009-12-24 @ 08:16

  > KADA TAI DAŠUS VILNIAUS VALDŽIAI?????
  O kada išaugs dviračių paklausa Vilniuje? Nėra dviračių, tai kam dar sukt galvą, dėl “būsimų” dviračių? Ir taip skolose sėdi. :) Kopenhagoje turbūt dviračių eismas intensyvesnis nei automobilių, tad nėra ko stebėtis, kad jie daugiau dėmesio skiria dviračiams.

  @tiesa pasakius
  Aš tikiuosi tu taip pat radai laiko perskaityt ir opozicijos veikalus. Nes tuomet būtumei suabejojęs: gal Global Warming tėra juokingas politinis burbulas? (Balsuokit už mane, aš pasirūpinsiu, kad jūsų mašinos išmestų mažiau CO2, o lėktuvai CO!)

 •   Viktorija // 2010-01-07 @ 15:27

  Besikeiciantis klimatas (siuo atveju - atsilimas) - normalus procesas gamtoje, kuris turi savo cikla. Atsalimas - atsilimas. Esu bendravusi su geologais, kurie tai gali patvirtinti. Jie tik pasisaipo ir visokiu panikuotoju pasiduodanciu visuotinei psichozei del atsilimo. Aisku, tai nereiskia, kad nereikia galvoti apie uzterstuma ir ji mazinti. Bet nereikia pamirsti, kad toli grazu ne uzterstumas itakoja si atsilima. :)
  Nepasiduokite panikai, kuri yra specialiai sugalvota norint nukreipti zmoniu demesi nuo daug aktualesniu visuomenes problemu - pvz. nedarbingumas.

 •   pigus mobilieji telefonai // 2014-08-06 @ 12:04

  geras, patiko man.

palikti komentarą