BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ežiukas Vilniuje

Įrašai su tema 'Dienos pastebejimai'

Klipas apie Vilnių nuo jaunų turistų

parašė: eziukassukedais · 2009-09-28 · 7 komentarai

Tiesiog dar vienas filmukas į miesto rinkodaros skiltį.

Čia tas atvejis, kada paprasti keliautojai sukuria gerą turinį, kuris natūraliai sklinda internete, gali tapti priemone pristatyti miestą kituose bloguose ar pan. priemonėse.

Jei norėsit draugams iš užsienio parodyti klipą apie Vilnių, o turizmo informacijos centro ruoštieji nepakankamai nuoširdūs pasirodys, štai viena iš galimybių:

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Kodėl kauniečiai Vilnių vadina Portugalija?

parašė: eziukassukedais · 2009-09-23 · 70 komentarai

Prieš metus pirmąkart išgirdau, kad Vilnius kituose miestuose vadinamas Portugalija. WTF, galvoju! Ale nepanašu, kad labai teigiamai tai skambėtų. Bet kodėl būtent Portugalija? Ir kas taip sugalvojo? Per laiką pastebėjau, kad tai labai nusistovėjęs pavadinimas! Taigi pabandžiau atskleisti paslapties šydą!

Panašu, kad labiausiai šis įvardinimas sklinda iš Kauno. Na, nuo senų laikų Vilnius ir Kaunas vienas kitą traukia per dantį. Išsilavinę žmonės to nebedaro, arba nebent tik juokais. Tačiau neabejoju, kad yra likę žemesnio socialinio sluoksnio asmenų, kurie iki šiol mielai atspardytų vilnietį. O štaigi mano rasti panašumai tarp Portugalijos ir Vilniaus:

  • Negrynakraujiškumas. Kauniečiai nuo senų laikų Vilnių laiko lenkų ir rusų kraštu bei didžiuojasi esantys grynu lietuvišku miestu. O Kolumbas (portugalas) buvo didis keliautojas, tad visai šaliai prikabinta keliautojų tautos etiketė. Keliautojas, kažkur nuvykęs, tampa tos šalies svetimšaliu - tokiu pačiu, kaip ir rusai/lenkai Vilniuje. Taigi Vilniuje gyvenantys yra keliautojai - kaip ir portugalai.
  • Betvarkė. Turbūt Vilnius laikomas dideliu, netvarkingu, nešvariu ir chaotišku miestu. Taip, Portugalija turi tokį pat įvaizdį.
  • Lokacija. Vilnius yra kažkur toli (o da, už 100km), šalies pakrašty. Taip, kaip ir Portugalija Europos žemėlapy - toli bei kampe!

Dar vienas kilmės niuansas - pavadinimas atėjo iš zonos. Bent jau nemažai info šaltinių teigia, kad šis terminas ypač vartojamas būtent įkalinimo įstaigose. Na, ir nieko keisto, kad iš ten atėję asmenys nusikalstamose grupuotėse tampa stiprūs lyderiai, kurių žodynas atkartojamas. Galų gale, net ir Henriko Daktaro knygoje naudojamas šis įvardinimas. Neabejoju, kad yra tokių, kuriems ši knyga tapo biblija :)

Bandau daryti išvadą, kad šis įprotis paplitęs tik tarp tikrai primityvaus mąstymo asmenybių :) Jei tarp skaitytojų yra prieštaraujančių šiai idėjai, skelkit savo argumentus - būtų įdomu padiskutuoti!

Pagal reikšmes, panašu, kad pavadinimas turėtų skambėti žeminančiai. Tačiau bent jau man Portugalija yra puikus kraštas, kuriame buvau ir labai mielai darkart sugrįšiu. Beje, ten labai gražūs žmonės! Tad susiklostė įdomi padėtis, kad jei koks ant Vilniaus pykstantis jaunuolis mane pavadintų portugalu, norėtų įžeisti. O aš tik likčiau pamalonintas!

Gal kas nors esate daugiau aiškinimo versijų girdėję? Panašu, kad vieno atsakymo neatkasime - čia jau šiuolaikinė tautosaka! Todėl visos versijos labai įdomios!

Ir ačiū visiems, kas įkvėpėt ar pagelbėjot renkat info įrašui ;)

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

VEKS projektai: 5 Vilniaus pojūčiai

parašė: eziukassukedais · 2009-09-02 · 5 komentarai

Projektas, pagaliau turintis stiprią išliekamąją vertę, konceptualus ir, tikiuosi, ne mažiau kūrybiškas - 5 Vilniaus pojūčiai. Idėja paprasta: sukurti Vilniaus suvenyrą. Tačiau stiprų, modernų, išskiriantį Vilnių visos Europos kontekste bei iššokantį iš žudančiai tradicinio „gintarinio Gedimino pilies paveikslėlio“ formato. Kad būtų įdomiau, pasirinkta užduotis suvenyrus kurti kiekvienam iš 5 jutimų: klausai, regai, lytėjimui, uoslei ir skoniui.

Istorija tokia, kad krūva menininkų iš viso pasaulio nuo rugpjūčio 25d (sakyčiau gerokai per trumpai) mėgino pažinti Vilnių, įsigilinti į jo išskirtinumus, istoriją. Patirti įspūdžiai buvo panaudoti kaip pamatas sukurti suvenyrus. Su jais bus galima susipažinti nuo rugsėjo 4 d senamiesčio gatvėse įtaisytuose stenduose:

Tikrai be galo smalsu, kaip gi jie atrodys! Bet dar įdomiau, ar ta idėja bus įgyvendinta iki galo: ar šie suvenyrai atsiras turizmo informacijos centruose bei kitose vietose, kur juos rastų ir galėtų nusipirkti (bei įpirkti) atvykę turistai. Viliuosi, kad taip.

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Bus naujas kino teatras senamiestyje - „Pasaka“

parašė: eziukassukedais · 2009-08-27 · 11 komentarai

Skubu pranešti labai gerą žinią: rugsėjį Vilniaus senamiestyje atsidaro naujas nekomercinio kino teatras! Pagaliau neholivudas ir ne prekybos centre!

Turėsime tris naujas sales su iš viso 270 vietų, teatras įsikurs šv. Ignoto gatvėje, virš restorano „Le Boheme“. Planuojama daugiausia dėmesio skirti europietiškam kinui, vyks daug festivalių. Pagal ką bus atrenkami filmai, nusakoma taip: filmus atrenkame rankomis ir iš širdies, geriausias kriterijus - ar filmas paliečia emocijas. Įdomu, tikėkimės jiems pavyks įgyvendinti koncepciją!

Beje, šio kino teatro įkūrėja yra buvusi Skalvijos vadovė Greta Akcijonaitė. Žinoma, džiugu, kad projektą apsiėmė žmogus su patirtimi. Tačiau klausimai du: kokių dramų pasekmėje atsiranda šis teatras ir ar neturės jis priešiškumo Skalvijai (jau ko ko, bet nekomercinių kino teatro kovų nenorėčiau - net jei tai ir būtų įvardinta išganingąja konkurencija) bei ar nesijaus tai antra Skalvija su panašiu repertuaru, jausmu…Nors iš kitos pusės, Skalvija paskutiniu metu surenka apie 90proc salės (bent paskutinėmis dienomis, kai daug lankiaus) - net ir fizinės erdvės kinui tikrai trūksta!

Bet kuriuo atveju labai džiaugiuosi, kad į senamiestį, tarp  visų kitų jaunimo pramogų, atsikels ir kino teatras. Parinkus įvairų filmų repertuarą tikrai galima ištraukti jaunimėlį iš prekybos centrų window-shoppingo ir įgrūsti į salę su kokybišku bei mąstyti skatinančiu filmu. To ir palinkėsiu!

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Centrinė gatvė: užpildyti automobiliais ar pėsčiaisiais?

parašė: eziukassukedais · 2009-08-18 · 10 komentarai

Turime įdomią situaciją: Vilnius mąsto apie automobilių srauto mažinimą senamiestyje, centrinėje gatvėje riboja eismą, o štai Kaunas kaip tik - nori atgaivinti autotransporto srautą pagrindinėje miesto gatvėje (na, pagrindinėje iš nedengtų stogu, nes kitaip tai būtų kažkuri Akropolio alėjų :) )

Kauno meras net sugebėjo palyginti Laivės alėją su gatve aplink Rotušės aikštę: tikiuos su ironijos gaidele Delfis įdėjo šį pasisakymą kaip dienos citatą:

Senamiestyje, Rotušės aikštėje, automobiliai gali važiuoti ratu, todėl ten gyvenimas vyksta, o Laisvės alėja vakarais tuščia. Todėl ir reikia įvertinti pasiūlymus Laisvės alėjoje nuo 18 val. leisti važiuoti ir statyti automobilius.

Nežinau, kaip su ta aikšte Kaune, bet Vilniuje viskas vyksta taip: atvažiuoja nepilnavertiškumo komplekso kamuojamas žmogysta su Bentley ir suka ratus: pirmą, antrą, trečią, ketvirtą…paskui atsibosta skaičiuoti. Žinoma, neužmirštame mažo greičio (su retais, bet garsiais pagazavimais) ir tragiškos pro langus sklindančios muzikos. Ok, čia vienas, bet labai charakteringas nutikimas. Kas nutiks Laisvės alėjoje? Taip, bus kregždžių paradas: kieno Pioneer geriau neša, o kieno variklis garsiau dainuoja? Ar tai pritrauks žmonių į alėją? Taip. Ar atgaivins jos prekybinę ar kultūrinę funkciją. Ne - dar ir sugadins esamus jų likučius…Pone merai, man Kaunas patinka, nagi nedarkykite jo!

Nors ir būčiau už visišką automobilių eismo uždraudimą Vilniaus senamiestyje, bet rinkliavos idėja esu patenkintas (taip, apie jos neišbaigtumą jau kalbėjome). O kalbant apie visišką gatvių atidavimą žmonėms, tai porą tiesiog puikių pasiūlymų pateikė a2sm blogas. Štai kaip galėtų atrodyti Vilniaus g:

vietoje:

(tikiuos blogo autorius neužpyks už foto vagystę :) )

Kita idėja - gal tiksliau pastebėjimas - kad aikštelė prie Filharmonijos turėtų būti paversta skveru. Įsivaizduokit: suoliukai, fontanas, gėlynai….

O gal klystu? Gal tiesiog Kaunas skiriasi nuo Vilniaus ir šiems miestams negalima taikyti vienodų principų planuojant viešąsias erdves?

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Idėjos vietą taupantiems dviračių laikiliams namuose

parašė: eziukassukedais · 2009-08-17 · 23 komentarai

Turint omeny mūsų mažus butukus ir dažną teisinimąsi „nevažinėju dviračiu, nes neturiu kur jo laikyti“, labai apsidžiaugiau, kai interjero dizainerė iš blogo DIGMA.lt atsiuntė kelias nuotraukas su įdomiais būdais laikyti dviračius. Gal kas pasisemsit įkvėpimo:

Aš kaip tik vakar prisiminiau savo seną idėją turėti antrą „senovišką“ dviratį, su kuriuo važiuočiau elegantiškai bei lėtai (nes su dabartiniu nelakstyti nesigauna). Tačiau idėjos įgyvendinimo vis atsisakau dėl vietos trūkumo kambary. Gal reiks ką sumąstyt visgi…

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai · Kita

Kas gi ten ant Vienybės medžio???

parašė: eziukassukedais · 2009-08-10 · 6 komentarai

Tik maždaug prieš savaitę buvau nuvykęs gyvai apžiūrėti Vienybės medžio Vingio parke (vis tos kelionės…). Paliko nerealų įspūdį – skulptūra tikrai didinga, tiesiog tobulai įsipaišo į aplinką. Norėjosi šalia pasėdėti ir pasigrožėti (ką ir padarėm). Tačiau apžiūrinėjant vienu metu gan stipriai prunkštelėjau – „galinėje“ pusėje pavaizduotas šešiamečio vaiko pieštas Vytis!

Ilgai su bičiuliu mąstėm ir diskutavom, kaip gi čia galėjo atsitikti, aplink vaikštinėję parko lankytojai irgi stebėjosi, tad grįžęs namo ėmiau ir parašiau šios skulptūros autoriui Tadui Gutauskui.
Taigi gavau tokį atsakymą: viena verpstės pusė (su metais 2009) yra dabarties veidrodis, todel ir pavardės įkomponuotos. O kita - archaiškoji - su 1009 metais, kur pavaizduota autentiška per 100 metų senumo verpstė su tokiu pačiu archaišku Vyčiu. Jis paimtas iš Rytų Lietuvos verspsčių antrosios pusės. Tai autentiška firgūra! Žinojot, kad kadaise mūsų herbo versija taip atrodė? Taigi gal prie skulptūros trūksta kokio paaiškinimo apie idėją, apie pavardžių spiralę ir kodėl toks archajiškas tas Vytis.
Žiūrint toliau: Vienybės medis – puikus objektas, galintis tapti Lietuvos tvirtybės, vienybės ir istorijos simboliu. Kiek žinau, jau gaminamos skulptūrėlės, o Kubilius net įteikė vieną Prezidento kadenciją baigusiam V. Adamkui. Klausimas, ar šis simbolis įsitvirtins mūsų galvose. Tačiau, kaip diskusijoje apie miestų drąsą minėjo komentatorius M. Gohorovskis, Vienybės medis gali tapti ir puikia Lietuvos, kaip įdomaus turistinio objekto, pardavimo priemone: raktų pakabukai, šaldytuvų magnetukai ir puodeliai su archajiškuoju Vyčiu – visai smagu, ane? :) Taip pat tikiuosi, kad Viniaus gidai jau įtraukė šį objektą į savo maršrutus ir geba paaiškinti apie visus jame pavaizduotus simbolius.
Skulptūra puiki, dabar tik reikia nepatingėti ir iš jos išpešti daugiausiai naudos Valstybei: ir pačios idėjos, ir formos, ir linksmojo Vyčio!

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Miesto rinkodara: Vilgaudas - turistų pramoga, o ne baubas!

parašė: eziukassukedais · 2009-06-16 · 18 komentarai

Foto: Mykolas Ambrazas

Girdėjau baisių istorijų, kaip kunigaikštis Vilgaudas baido Vilniaus turistus savo kabinėjimusi ir rėkavimu. O man atrodo, tai žmogus, kuris turėtų tapti išskirtiniu ekskursijos po Vilnių akcentu!

Stasys Urniežius - išsilavinęs, tris barus ir alkoholio parduotuvę atidaręs, ex Vilniaus savivaldybės tarybos narys. Šiandien - žinomas tiesiog kaip kunigaikštis Vilgaudas. O kad kunigaikštis, tai ne juokas - jis tikrai turi karališko kraujo. (ok, čia išsidūriau - balandžio 1-osios straipsnis :) )

Įsivaizduokit, jei vietoj to, kad ekskursijų gidai raudonuotų dėl ramybės neduodančio gatvės pijoko, apie jį turistams papasakotų iš anksto. Pasakytų, kad bevaikštant Vilniaus senamiesčio gatvelėmis galima sutikti žmogų, kadaise valdžiusį miestą ir turintį Anglijos monarchų kraujo. Jį žino visas Vilnius, dažnai girdi dainas ar net dainuoja kartu, o Facebooke jis turi virš tūkstančio gerbėjų. Taip, nuo sunkaus gyvenimo šiek tiek pasimaišė protas - bet dėl to tik linksmiau!  Ši asmenybė turėtų būti pristatoma kaip ypatingas netikėtumas, kurį ekskursijos metu gali patirti ne kiekviena grupė, dėl to reiktų būti nusiteikus bet kuriuo metu sustabdyti turą ir pabendrauti su galimu Anglijos sosto paveldėtoju. Po tokio pateikimo, turistai tiesiog lauktų šio žmogaus. Ir vietoj to, kad baidytųsi, smalsiai klausytųsi Vilgaudo dainų ir šūkavimų, kažkas paspaustų ranką ar net įsidrąsintų nusifotografuoti kartu. Ir, galų gale, grįžę namo, draugams papasakotų ne tik apie galybę bažnyčių bokštelių, bet ir tikrai išskirtinę personą!

Beje, gerulis straipsnis apie žmogaus biografiją: pasiskaitykit.

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai · Kita

Kai automobilis pastatomas ne vietoje…

parašė: eziukassukedais · 2009-06-15 · 36 komentarai

Na ką aš jum galiu pasakyti…

Jei net gėdos stulpas internete neveikia, tai reiktų neužmiršti, kad automobilio gali tiesiog nerasti, pastatęs neįgaliųjų vietoje ;)

(Prigauta šiandien)

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai

Kaip sprendžiame miesto problemas?

parašė: eziukassukedais · 2009-06-07 · 9 komentarai

Savivaldybė, atrodo, pagaliau pradėjo aiškiai deklaruoti vieną faktą: automobiliai yra blogai, dviračiai ir viešasis transportas - gerai. Na, užterštumas, kamščiai, ekologija ir so on.  Sveikinimai!

Kitas klausimas: kaip? Čia susiduriame su nesusipratimais. Apmokestinamas įvažiavimas į senamiestį. Daugėja vienpusio eismo gatvių. Mažinamas automobilių stovėjimo aikštelių šalia gyvenamųjų namų kiekis. Ir jų dydis. Žodžiu, keliamas diskomfortas automobilių savininkams ir tikimasi, kad tik dėl to visi persės ant dviračių ar į visuomeninį transportą. Deja, to nebus - žmonės toliau važinės automobiliais. Tiesiog bus labiau nelaimingi. O tai niekam ne į naudą.

Iš dalies sutinku su nepageidaujamų veiksnių šalinimu juos padarant nepatogiais naudotis. Tačiau būtina lygiagrečiai gerinti sąlygas toms priemonėms, kurios yra skatintinos: taikyti mokesčių lengvatas dviračiams ir kt. ekologiškoms transporto priemonėms, tiesti dviračių takus (ne baltomis linijomis, o atskirti nuo kelio borteliais!), pagaliau apsispręsti su metro/tramvajaus klausimais, tvarkyti dabartinius autobusus/troleibusus (kiek aš nervų sutaupau jais nebesinaudodamas!). Ir nereikia lia lia, kad pinigų nėra. Susisiekimas ir tarša turėtų būti prioritetinės miesto veiklos kryptys. Svarbesnės už religinių bendruomenių šelpimą, kuriam pavyko rasti milijonus.

Supratimas apie problemas lyg ir atėjo. Laukiam nušvitimo jų sprendimo srityje!

Rodyk draugams

Temos: Dienos pastebejimai