BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ežiukas Vilniuje

Skvotai: dar vienas būdas išgyventi mieste

parašė: eziukassukedais · 2009-10-22 · 25 komentarai

Tekstas parašytas Euroblogui, bet aktualus ir šiam tinklaraščiui, tad dalinuosi:

Didelis būrys žmonių, savavališkai užėmęs pastatą, jame užsiima nežinia kokiomis veiklomis, reikalauja teisių ir nenori apleisti užgrobtos nuosavybės. Taip gali būti apibūdinti squater‘iai - po visą Europą (ir plačiau) paplitęs gyvenimo būdas, kuomet nenaudojamuose miesto pastatuose apsistoja alternatyvų gyvenimo būdą pasirinkę žmonės. Buvau ir aš viename tokiame apsistojęs.

Vienoje pagrindinių Barselonos aikščių susitinku su vaikinuku. Prisistato skvoto šeimininku. „Norėčiau apie tave sužinoti daugiau - net neįsivaizduoju, kas esi. Jei mums patiksi, galėsi apsistoti, kiek norėsi. Jei ne, teks atsisveikinti. Bet pirmiausia papasakosiu, kas esu aš.”. Skvotų Barselonoje - daug. Juos užėmę žmonės iš principo turi dvi veiklas: išlaikyti savo gyvenamąją vietą bei pakeisti kokią nors socialinę sferą. Gan sudėtingais teisiniais procesais (ir jų vilkinimu), šie žmonės pastatuose apsigyvena ilgam laikui - net keletui ar keliolikai metų! Žinoma, reikia būti stipriam ir atkakliam, bet tai įmanoma. Šalia išgyvenimo jaunimas užsiima papildoma veikla - mano aplankytasis skvotas dirbo ties alternatyvios švietimo sistemos propagavimu. Be reikalo prasitariau, kad esu Bolonijos proceso šalininkas - pasirodo tai yra didžiausias šios grupės priešas. Tačiau buvo tikrai įdomu padiskutuoti.

Skvoteriai - žmonės su stipria filosofija. Gyvenimas jiems (bent taip sakosi) yra beprasmis, kai tenka klausyti viršininko nurodymų, vergauti pinigams, paklusti bet kokiai sistemai ar kontrolei. Nei vienas jų neturi darbo, bet nesakyčiau, kad gyvena blogai: yra bevielis internetas, name gal 4-5 nešiojami kompiuteriai, spausdintuvas, keli šaldytuvai prikrauti maisto ir sandėlis su vaisiais. Tik vandentiekio nėra - tenka atsinešti. Po tikrai skanių ir skalsių pietų pasidomėjau - iš kur maistas? Iš prekybos centrų konteinerių! Vos susivaldžiau neišreiškęs gilaus pasibjaurėjimo. Bet turbūt supratę mano nuslėptą emociją, paaiškino: kad nekiltų rizika parduoti pasibaigusio galiojimo produktus, šie iš apyvartos išimami likus kelioms dienoms ir sukraunami į specialius atliekų konteinerius. Jei produktai suvartojami 1-2 dienų bėgyje, yra visiškai sveiki. Iš kelionės grįžau sveikas bei gyvas, tad gal tikrai?..

Šeimyniškas gyvenimas ir darbų dalinimasis (aš irgi nelikau be veiklos) , teisiniai ginčai ir kova už pasirinktą sritį - įprastinio ofisinio gyvenimo atsisakiusių jaunuolių kasdienybė. Gal jų idėjos kartais ir per radikalios, tačiau aš visada esu nuomonių už įvairovę ir jos deklaravimo nebijojimą. Todėl šiek tiek pasigendu tokių žmonių Lietuvoje. Įvairių neformalių judėjimų turime, tačiau retas kuris sugeba pasiekti masių ausis ar išsireikalauti realių pokyčių gyvenime. Ar vėl kaltinsime neišraunamą sovietinę sąmonę?.. O skvoteriai tikrai pagyvina miesto veidą ir leidžia save realizuoti gerą galvą turintiems, tačiau nenorintiems gyventi įprasto, 8 darbo valandų per dieną, gyvenimo.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: Uzsienis ir keliones
žymės: , ,25 komentarai ↓

 •   Jexter // 2009-10-22 @ 07:20

  Buta ir Vilniuje skvoto kadaise. Gana populiaraus ir itakingo netoli stoties. “Kabliu” dar vadinamas :)

 •   d2 // 2009-10-22 @ 08:32

  smagus straipsnis, dekui autoriui!

 •   Lax // 2009-10-22 @ 10:05

  Rodos būta skvoto ir Antakalnyje, bet jis buvo uždarytas, nes jis dažnai tapdavo nepilnamečių susirinkimo vieta, kur buvo vartojamas alkoholis ir panašiai.
  Pas mus skvoto nėra, nes mūsų sistemoje nėra spragų, kuriomis būtų galima pasinaudoti ir užimti pastatą. Tai nelegalu.

 •   Valdemaras // 2009-10-22 @ 10:38

  pas mūsus skvoteriams būtų sunku - prisirinktų mažamečių ‘neformalų’, mentai išvaikytų, ar dar kas nors. be to, kaip paminėjo Lax, pas mus įstatymai kiek griežtesni šiuo klausimu.

 •   D... // 2009-10-22 @ 11:56

  Šiaip jeigu apibūdinti tiesiai šviesiai - tai lūzerių ir tinginių užsiėmimas. Jaunimėlis tingi dirbti, niekoneveikia ir parazituoja visuomenės sąskaita. Kad truputėlį pakeltų savo perstižą ir pateisintų tokį gyvenimo būdą - susikuria melagingų iliuzijų (kuriomis ir patys tiki) kad veikia kažką reikšmingo, tipo gelbsti pasaulį.

 •   D... // 2009-10-22 @ 12:02

  Beje kad tas maistas atsirastų šiukšlių konteneriuose - kažkas turėjo labai sunkiai dirbti. Ir kad užaugintų, ir kad pristatytų į parduotuves. Lygiai taip pat ir su “nenaudojamais” pastatais, kažkas juk dirbo kad juos pastatytų, o čia atėjo kaip kokie valkatos ir apsiskelbė šeimininkais. Beje tai įmanoma tiktai valstybei priklausančiuose pastatuose. Jei pastatas priklausytų normaliam šeimininkui tai kažkoks apsirūkęs hipis nepaaiškintų kad aš čia šeimininkas ir jei patiksi - leisiu pasilikti.

 •   FlyinDre // 2009-10-22 @ 13:15

  To D…

  Taip, kažkas turėjo sunkiai dirbti, bet visgi geriau, kad tą maistą kažkas suvartotų, nei jis būtų išmetamas.

 •   D... // 2009-10-22 @ 14:04

  Gal ir geriau, bet jeigu visi nieko naudingo neveiktu, nebūtų ką į konteinerius išmesti.

 •   Mantas // 2009-10-22 @ 14:17

  pozicijai visada reikialinga opozicija.
  idomus straipsnis, aciu.

 •   Tautvydas // 2009-10-22 @ 21:05

  to FlyinDre:
  Lietuvoje vienintelis “IKI” tinklas besibaigiančio galiojimo produktus atiduoda labdaringoms organizacijoms (anksčiau tai buvo “caritas” dabar negalėčiau apsakyt tiksliai kuriai), beto yra bendradarbiaujama su “maisto banku” tad jei kas į konteinerius ir nukeliauja, tai tik tas, kas nėra tinkamas normalių žmonių skrandžiams (apie bomžus kita kalba :D )

 •   Julita // 2009-10-22 @ 21:22

  nemanau, kad tas 8valandų darbas būtinai turi būt vergavimas. jeigu jis tau patinka, tai viskas gerai, malonu tada dirbti ir pinigų gauni. Aš galvoju, kad išvis pinigai nėra labai jau reikalingi žmogui. Jų reikia tik tiek, kad užtektų pragyvenimui ir dar juodai dienai. O šiaip, kas iš to, kad turėsi 5 mašinas, paskui 10? Kam to reikia? Visai kitokios nuomonės laikausi, kad žmogus taupo. Taupo kokiam nors dalykui, kurio labai nori, nes tam labai daug pastangų reikia.

 •   m // 2009-10-24 @ 23:43

  tokio prasto ir siauro požiūrio įrašo šiame bloge dar nebuvo.

 •   eziukassukedais // 2009-10-24 @ 23:49

  buržujau, aš visada bloge laukiu svečio įrašų - ypač iš savo srities ekspertų. gal nori parašyti šia tema? :)

 •   tylei // 2009-10-26 @ 17:22

  eziukai, css’e img {padding-right:5px;} labai jau nesižiūri ups ;)

 •   bixas // 2009-10-26 @ 22:59

  Kiekvienas pasirenka kaip gyventi. Tokiam “valkatavimui” ne bet kas pasiryztu, tai nereikia cia nesamoniu. Be to kapitalizmo santvarkoj visi verslininkai ir kiti mokesciu isnaudotojai irgi gyvena kitu saskaita susisluodami visa pelna, del to ir turi zmogus visa gyvenima dirbti turedamas tik kelias laisvas dienas per gyvenima ir tas pacias skirtas ne sau :) Taip pat, kad “tesingas” gyvenimas ir 8 valandu darbo diena kartais yra tiesiog saves apgaudinejimas

 •   Baisu // 2009-10-29 @ 12:53

  Baisu, baisu skaityt tavo varganus straipsnius…

 •   Domantas // 2009-10-29 @ 13:27

  Baisu,
  galiu tau tą patį pasakyti, ką ir buržujui :)

 •   Baisu // 2009-10-29 @ 13:32

  Žinai tokį pasakymą: “nemoki pist, nereikia lįst”? Labai tinka tau.

 •   Domantas // 2009-10-29 @ 13:45

  Baisu,
  Jei nori parašyt geriau - prašau. Jei nori diskutuoti (argumentuotai) - irgi. O spręstii, ką moku ir ko ne - palik man :)

 •   Bang! Bang! // 2009-11-04 @ 00:28

  Bet kaip taip galima rašyt apie kažkokį Barselonos skvotą (kodėl ne Berlyno??? kodėl ne Prahos? kodėl ne Lenkijos kas arčiau bent jau geografiškai) nepasidomėjus istoriniais nei Kablio, nei pvz. “Barboros” skvotu tame pačiame Vilniuje.
  Kodėl kažkas turi rašyti kaip guestai, dangstyti tavo tinginystę pasidomėti? Tai - visų jaunų blogerių klaida - ne “ieškoti šaltinių”, o “loti”.
  Kitą vertus skvotai labai priklauso nuo visuomenės nuomonės apie privačios nuosavybės pažeidžiamumą. Ar, tavo nuomone, kas turi teisę įsibraut į prabangų, bet neišnaudojamą nuo 2005-2006 m. pastatą? Nenuomojamą, “laikomą”. Jei tai laikai kriminalu, tavo bloge rašyt apie skvotus beprasmiška. Kam rašyt apie gėles , jei blogo savininkas tingi augint tas gėles, tik kritikuoja kaip jas kiti puoselėja? Pirma pats išbadyk, tada pezėk!

 •   eziukassukedais // 2009-11-04 @ 00:36

  Bang! Bang! ,
  labai romantiškas palyginimas su gėlėmis :)
  kodėl Barselonos? nes jame pats lankiausi, o Prahos ar Berlyno - ne.
  blogo įrašas - tai tik temos diskusijai pasiūlymas ir šioks toks paplėptojimas. jis neprivalo būti nei iki galo išbaigtas, nei 100proc teisingas. jei turi daugiau žinių, labai laukiu jų komentare. o dabar tik pats/pati mane aplojai, kad kažką blogai darau. kokia iš to nauda?

 •   Bang! Bang! // 2009-11-04 @ 00:51

  Nauda tokia Ežiuk, kad tavo blogas jau ant tiek populiarus kad reiktų laikytis beveik žurnalistinių taisyklių (kaip kokiam Ulevičiui Seime:) ir postinti tik gerai praresearchintus issues, kitaip atsiranda kometaruose sąžinės balsas kuris pvz sako - negalima NEGALIMA plakti į vieną socializmo (kaip 90ais Vilniuje), socialkapitalizmo (kaip Berlyne ar Barsoje) ar kapitalizmo (kaip dabar Vilniuje) skvotų ir jų susikūrimo sąlygų. Aš tikiu mes kada nors gyvai susitiksim ir apie tai padiskutuosim, bet bloguose kurie yra kieti turi būt SOLIDUS temos pasiūlymas diskusijai, kitaip tai menka blogų lygio rašymo kultūra, o tik panaši “Vakaro žinių” lygio ne-va-tai “diskusijų” užvedinėjimas. Peace!

 •   eziukassukedais // 2009-11-04 @ 01:04

  Bang! Bang!,
  čia yra ne Delfis, o ežiuko blogas. tai skirtingi dalykai. kai norėsiu rašyti pagal žurnalistines taisykles, kur nors įsidarbinsiu. na o dabar stebiu aplinką ir tuo, ką matau/manau, dalinuosi.
  jei kažkam tai atrodo įdomu - puiku, tegu skaito. jei kažkas turi ką pasakyti į temą - tereiškia ją komentaruose/svečio įrašuose. bet konstruktyviai.
  na o paaiškinti, kas kaip turi elgtis kiekvienas mokame ;)

 •   emira // 2010-07-21 @ 09:38

  pritariu ! :)

 •   Be namų negerai // 2010-10-10 @ 18:29

  [...] klausiu savęs, kaip tokių vietų gyventojams bus, kai paspaus šaltukas. Laiptinės, rūsiai, skvotai, šiluminės trasos? Ar visgi nakvynės namai? Į ledą sušalusios maisto atliekos iš [...]

palikti komentarą